Ustawienia OBS


polecane mikrofony
Sprawdź aktualne ceny!

polecane kamerki
Sprawdź aktualne ceny!

Wpadnij na streama na Twitchu lub YouTube i dołącz do naszej społeczności 🤝!

Gdy urośniemy w siłę 💪, pojawią się możliwości konkursów i giveaway’ów 🎁, z których możesz skorzystać i Ty 🏆! Zróbmy razem coś wielkiego🚀 !

Nie zapomnij o zostawieniu lajka na FB 👍 – Facebook Miodu1337

YouTube Live Logo
Sprawdź czy streamuje! 🙂

Jak wiadomo, do poprawnego działania naszego streama, oprócz programu do streamowania, potrzebna jest jego odpowiednia konfiguracja. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie „jak ustawić OBS?” i „jakie ustawienia OBS do streamowania będą najlepsze?”.

Jak ustawić OBS do streamowania? – Sceny i źródła obrazu

 • Sceny w obs, to zbiór naszych ustawień, który jest przypisany do konkretnej sceny. Możemy posiadać kilka scen, np. do konkretnych gier, do rozmowy, grania, czy do przerwy w streamowaniu. Każda z tych scen będzie posiadała zdefiniowane przez nas wcześniej ustawienia, dzięki którym, jednym kliknięciem możemy całkowicie odmienić wygląd i dostosować naszego streama do aktualnej potrzeby. Sceny dodajemy klikając znaczek plusa i wybierając nazwę danej sceny.
Sceny w OBS: Open Broadcaster Software
OBS – Sceny
 • Źródłami obrazu są wszystkie widoczne rzeczy na naszym streamie, takie jak: gra, nasza kamerka, wtyczki donacji, czy subów. Bez podstawowych źródeł obrazu na naszym streamie nic nie będzie widoczne. Na samym początku warto dodać podstawowe źródła obrazu, które będą użyteczne na samym początku naszej streamerskiej przygody. Przechwytywanie ekranu, gry i okna (odpowiadające, za to, co chcemy udostępnić do oglądania naszym widzom) i urządzenie do przechwytywania wideo (nasza kamerka, jeżeli taką posiadamy). Pamiętajmy, że w razie potrzeby, po dodaniu źródła obrazu mamy możliwość zmiany jego nazwy, więc jeżeli np. mamy 3 kamerki, to możemy każde źródło obrazu nazwać inaczej, aby wiedzieć, które odpowiada za którą kamerkę. Do każdej sceny możemy zastosować całkiem inne źródła obrazu, w zależności od potrzeb.
Open Broadcaster Software źródła obrazu
OBS – Źródła obrazu

Najlepsze ustawienia OBS – Ustawienia techniczne

Przechodzimy do ustawień stricte technicznych, czyli takich, które określą np. jakość przesyłanego przez nas obrazu (bitrate), liczbę klatek, w której chcemy streamować, czy też skróty klawiszowe, które chcemy zmodyfikować pod swoje preferencje. Po odpaleniu OBS-a w menu po prawej stronie wchodzimy w ustawienia. Do ustawień można dostać się również przez menu w górnej belce, „Plik -> Ustawienia”.

OBS przycisk ustawienia
Przejście do ustawień OBS
Ustawienia OBS: Open Broadcaster Software
Ustawienia OBS – Opcje

Ustawienia OBS pod stream – Główne

 • W ustawieniach głównych na samym początku interesować nas będzie jedynie kilka rzeczy. Ustawiamy język w jakim ma być program, wygląd programu (opcjonalnie) i aktualizacje (jeżeli chcemy, aby program automatycznie nie sprawdzał aktualizacji, to odznaczamy daną opcję). W sekcji wyjście możemy ustawić automatyczne nagrywanie streamu, jeżeli mamy taką potrzebę. Pozostałych opcji nie musimy zmieniać, ale warto się z nimi zapoznać.
Ustawienia główne w OBS
Główne ustawienia – OBS

Ustawienia OBS pod stream – Stream

 • W ustawieniach streamu łączymy nasze konto platformy do streamowania z OBS-em. Możemy połączyć je przy pomocy klucza lub za pomocą przycisku „Podłącz konto”. Możecie to zobaczyć na podstronie Jak streamować na Twitchu. Łatwiejszym i szybszym sposobem jest „scalenie” naszego konta YouTube/Twitch z OBS-em. Przy streamowaniu na YouTube musimy pamiętać o zmianie w polu „Serwis” na „YouTube”.
Ustawienia streamu w OBS
Ustawienia streamu – OBS

Ustawienia OBS pod stream – Wyjście

Ustawienia wyjścia, to ustawienia, nad którymi musimy się odpowiednio zastanowić. Są to najważniejsze ustawienia, które będą odpowiadać za to, jakiej jakości będzie nasz stream i jaki wpływ będzie miało odpalenie streama na płynność naszej gry (ilość FPS, potencjalne ściny gry). Skupimy się tylko na ustawieniach dotyczących streamowania. Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, to odblokowanie ustawień zaawansowanych.

Ustawienia zaawansowane w OBS: Open Broadcaster Software
OBS – Ustawienia zaawansowane
 • Enkoder – Jeżeli mamy mocny procesor możemy wybrać opcję x264. Przy słabszej wydajności procesora wybieramy NVIDIA NVENC H2.264 (new). W tym trybie nasza karta graficzna odciąży procesor, ale musimy ustawić większy bitrate, aby zachować odpowiednią jakoś naszego obrazu. Posiadając procesor i5-6600k i kartę graficzną GeForce GTX 1060 6GB, używam opcji drugiej – NVIDIA NVENC H2.264 (new). Zaznaczamy opcje znajdującą się poniżej sekcji enkodera, czyli „Wymuś ustawienia enkodera dla danego serwisu”.
 • Tryb przepływności – Ustawiamy na stałą ilość wysyłanych danych, czyli CBR.
 • Przepływność (bitrate) – Maksymalna ilość danych wysyłana do serwera. Zależy ona od szybkości naszego internetu (https://www.speedtest.pl) i ma wpływ na jakość naszego streama. Maksymalny bitrate dla Twitch.tv ograniczony jest do 6000 kbps, a do streamowania na YouTube do 9000 kbps.
Wynik szybkości internetu speed test
Test szybkości internetu
Tabelka z ustawieniami bitrate
Poglądowe ustawienia bitrate

*Przy dynamicznych grach polecane jest obniżenie rozdzielczości streamowania, ponieważ mogą pojawić się zniekształcenia obrazu.

 • Odstęp między klatkami kluczowymi – Ustawiamy na „2”.
 • Profil ustawień – W zależności od podzespołów – Jakość/Najwyższa jakość
 • Profile – Nie wpływa na wydajność komputera – Zawsze na High
 • Look Ahead – Sugerowane włączenie przy strumieniowaniu gier o małej dynamice (wraz ze zwiększeniem klatek B), ale nie polecam się w to bawić i pozostawić odznaczone.
 • Psycho Visual Tuning – Poprawia obraz podczas ruchu – Zaznaczamy
 • GPU – Ustawiamy na 0
 • Maksymalna liczba klatek B-frame – 2
Ustawienia enkodera i streamingu
Wszystkie ustawienia Streamingu w kategorii „Wyjście”

Ustawienia OBS pod stream – Dźwięk

W ustawieniach dźwięku standardowo ustawiamy swój mikrofon itp.

OBS ustawienia dźwięku
Ustawienia dźwięku – OBS

Ustawienia OBS pod stream – Obraz

Ustawienia obrazu skupiają się głównie na aspektach, przekładających się na jakość naszego obrazu, który zobaczy nasz widz. W sekcji tej mamy następujące opcje:

 • Rozdzielczość bazowa (obraz) – Wybieramy rozdzielczość, jakiej używamy.
 • Rozdzielczość wynikowa (skalowana) – Daje nam możliwość zmniejszenia rozdzielczości obrazu jaki będzie przekazywany na streamie, przez co możemy zastosować niższy bitrate, a nasza karta graficzna (przy wyborze enkodera Nvidia Nvenc h.264 (new)) będzie mniej obciążona.
 • Filtr skalujący – Odpowiada za jakość/ostrość naszego obrazu. Zostawiamy na Bicubic.
 • Typowe wartości FPS – Wybieramy w ilu klatkach na sekundę chcemy streamować. W zależności od naszego sprzętu/internetu/wymagań gry ustawiamy na 30 lub 60.
OBS: Open Broadcaster Software ustawienia obrazu
Ustawienia obrazu – Open Broadcaster Software

Ustawienia OBS pod stream – Skróty klawiszowe

Skróty klawiszowe mogą pomóc nam w łatwiejszym i szybszym „operowaniu” opcjami OBS-a. Możemy przypisać zmiany scen, rozpoczęcie, zakończenie streamowania, jak i wiele innych opcji, do wybranych przycisków.

Skróty klawiszowe w Open Broadcaster Software
Skróty klawiszowe – OBS

Ustawienia OBS pod stream – Zaawansowane

W opcjach zaawansowanych ustawiamy następujące opcje:

 • Priorytet procesu – Normalny
 • Renderowanie – Direct3D 11
 • Format koloru – NV12
 • Przestrzeń kolorów – W teorii dla streamu High-definition (720p/1080p) wybieramy 709, a dla Standard definition wybieramy 601.
 • Zakres kolorów – Częściowy
Ustawienia zaawansowane OBS
Zaawansowane ustawienia do streamowania – Open Broadcaster Software

Ustawienia OBS pod stream – Podsumowanie

W tym momencie mamy już odpowiednio skonfigurowane ustawienia naszego programu do streamowania, którym w naszym przypadku jest OBS: Open Broadcaster Software. Jak widać bardzo dużo zależy od podzespołów naszego komputera, jak i szybkości naszego łącza internetowego, głównie szybkości wysyłania (Upload). W razie problemów z płynnym przekazywaniem obrazu warto „kombinować” z ustawieniami takimi jak skalowanie, czy ustawienia bitrate.

Sprawdź jaki komputer do streamowania wybrać – jaki komputer do streamowania.


Wybierz swój i zamów!
polecane kamerki
Wybierz swoją i zamów!