Komputer do streamowania. Jaki komputer do streamowania?

Człowiek siedzący przy komputerze
Najlepszy komputer do streamowania 🙂

Wpadnij na streama na Twitchu lub YouTube i dołącz do naszej społeczności 🤝!

Gdy urośniemy w siłę 💪, pojawią się możliwości konkursów i giveaway’ów 🎁, z których możesz skorzystać i Ty 🏆! Zróbmy razem coś wielkiego🚀 !

Nie zapomnij o zostawieniu lajka na FB 👍 – Facebook Miodu1337

YouTube Live Logo
Sprawdź czy streamuje! 🙂

Procesor, karta graficzna, pamięć ram do streamowania

Często zadawanym pytaniem jest „Jaki komputer do streamowania będzie dobry?”. Oczywistą odpowiedzią jest „jak najlepszy”, ale wiadomo, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki sprzęt komputerowy na rynku w danym czasie. Musimy brać również pod uwagę to, jakie gry chcemy streamować. Typ gier może znacząco wpłynąć na wybór naszego komputera do streamowania. Jeżeli chcemy ograniczyć się do gier, które nie potrzebują mocnych zasobów sprzętowych (np. karcianki), to oszczędzimy pieniądze na procesorze, czy karcie graficznej. Jeżeli natomiast będziemy chcieli streamować dynamiczne gry, to nie będzie mowy o oszczędzaniu na CPU i GPU, zwłaszcza jeżeli mają być to najnowsze gry. Ze względu na bardzo szybkie starzenie się podzespołów, częste wypuszczanie nowszych modeli, jak i powstawanie nowych gier, które mają coraz to większe wymagania, wymieniając tu konkretne modele danego sprzętu, artykuł ten nie będzie aktualny już za parę miesięcy. Jedynym rozwiązaniem na przedłużenie aktualności artykułu będzie podanie przybliżonych kwot, które trzeba wydać na części komputera do streamowania, aby mieć możliwość komfortowego strumieniowania gier.

Komputer do streamowania – Procesor (CPU)

  • Procesor do streamowania– 1100 – 1200zł – Kupując procesor za taką kwotę, w danym czasie, będziemy mogli streamować większość gier. Decydując się na procesor firmy Intel, zainwestujmy w wersję „k”, która pozwala na podkręcenie. Możliwe jednak, że po roku, czy dwóch, będziemy odczuwać, że przydałby się lepszy procesor.
Procesory leżące na stole
Jaki procesor wybrać do streamowania?

Komputer do streamowania – Karta graficzna (GPU)

  • Karta graficzna do streamowania – 1300 zł – Taka kwota wystarczy na kartę graficzną ze średniej półki, która poradzi sobie z najnowszymi tytułami. Musimy mieć na uwadze, że przy streamowaniu możemy wykorzystać zasoby karty graficznej, aby odciążyć procesor. Kupując kartę graficzną z wyższej półki (2000zł i więcej), zapewniamy sobie solidną grafikę na parę ładnych lat.
Karta graficzna GeForce GTX 1060
Karta graficzna do streamowania – Jaką wybrać?

Komputer do streamowania – Płyta główna

  • Płyta główna do streamowania – 500zł – W tej kwocie kupimy wystarczająco dobrą płytę główną do streamowania. Możemy wydać połowę tego, ale musimy pamiętać o dużej ilości wejść i niezawodności.
Płyta główna MSI Gaming M3
Płyta główna do streamowania

Komputer do streamowania – Pamięć RAM

  • Pamięć RAM do streamowania – 2x200zł – 2x8GB – 16gb pamięci RAM, to minimum, aby pogodzić ze sobą granie w wymagające gry i streamowanie.
Pamięci RAM HyperX
Pamięć RAM

Komputer do streamowania – Zasilacz

  • Zasilacz – 300zł – Kupując zasilacz miejmy na uwadze jego moc, która musi sprostać zadaniu zasilenia wszystkich podzespołów komputera. Kategorycznie nie możemy wybrać zasilacza, który znajduje się na czarnej liście zasilaczy. Wybieramy zasilacze znanych marek, posiadające certyfikaty 80 Plus i lepsze. Więcej o certyfikatach możecie przeczytać, klikając tutaj -> Czym są certyfikaty 80 plus?
Zasilacz Silentium PC do streamowania
Zasilacz z certyfikatem 80 Plus Gold

Komputer do streamowania – Chłodzenie procesora

  • Chłodzenie procesora – 140zł – Warto zainwestować w chłodzenie, które poradzi sobie z obniżaniem temperatury procesora o wiele lepiej niż boxowe chłodzenie dołączone do procesora podczas zakupu. Docenimy to szczególnie podczas upalnych dni, podczas których, używanie boxowego chłodzenia może w najlepszym przypadku, doprowadzić do spadku wydajności procesora.
Chłodzenie procesora do streamowania
Chłodzenie procesora

Komputer do streamowania – Dysk SSD

  • Dysk SSD – 200 – 300zł – Powinniśmy zaopatrzyć się w szybki dysk SSD, na którym umieścimy system, programy, jak i najczęściej ogrywane przez nas gry, które zyskają przez instalacje ich na dysku SSD (np. Krótszy czas wczytywania poziomów). Najlepiej swoją przygodę zacząć od dysku SSD o pojemności 500GB, ponieważ pojemność mniejszych dysków, bardzo szybko staje się niewystarczająca. Pamiętajmy o tym, że ceny dysków SSD bardzo szybko spadają.
Dysk SSD Crucial dobry do streamowania
Szybki dysk SSD

Komputer do streamowania – Dysk HDD

  • Dysk HDD – 170zł – Zajmując się streamowaniem, będziemy potrzebowali dużej ilości miejsca na dysku na gry, jak i nasze nagrania, jeżeli chcemy uwieczniać streamy lub nagrywać materiały na YouTube. Waga takich materiałów jest bardzo duża, więc będziemy potrzebowali dużej ilości wolnej przestrzeni na dysku. 1TB pojemności jest minimalną wartością, od której możemy zacząć.
Dysk HDD Toshiba 1TB
Dysk HDD

Komputer do streamowania – Obudowa

  • Obudowa – 180zł – Przy wyborze obudowy należy pamiętać o jej odpowiedniej wielkości i dobrej wentylacji (dodatkowe wiatraki), której niektóre obudowy nie posiadają.
Obudowa do komputera
Obudowa komputerowa

Jaki komputer do streamowania? – Podsumowanie

Składając średniej klasy komputer do streamowania, musimy stać się lżejsi o około 4400zł. Trwająca walka Intela z AMD wymusi obniżki cen, przez co będziemy mogli kupować podzespoły taniej. Możemy również kupić podzespoły o łącznej wartości, która nie przekracza 4000zł i będziemy mogli prowadzić streama, niestety taka konfiguracja bardzo szybko stanie się niewystarczająca do streamowania w zadowalającej jakości.

Komputer do streamowania i kawałek monitora
Komputer do streamowania

Sprawdź proponowane mikrofony do nagrywania i streamowania i proponowane kamery internetowe.