Jaki internet do streamowania i gier?

Szyld kafejki internetowej
Jaki internet do streamowania wybrać?

polecane mikrofony
Sprawdź aktualne ceny mikrofonów!

polecane kamerki
Sprawdź aktualne ceny kamerek!


Wpadnij na streama na Twitchu lub YouTube i dołącz do naszej społeczności 🤝!

Gdy urośniemy w siłę 💪, pojawią się możliwości konkursów i giveaway’ów 🎁, z których możesz skorzystać i Ty 🏆! Zróbmy razem coś wielkiego🚀 !

Nie zapomnij o zostawieniu lajka na FB 👍 – Facebook Miodu1337

YouTube Live Logo
Sprawdź czy streamuje! 🙂

Jaki internet do streamowania? Jedną ze składowych, bez której nasz stream nie będzie możliwy, jest odpowiednio szybkie łącze internetowe. Od prędkości naszego internetu do streamowania zależy, w jakiej jakości i czy w ogóle będziemy mieć możliwość udostępniania naszego obrazu naszej widowni.

Internet do streamowania – Pojęcia

 • Download (Prędkość pobierania)
  Określa, z jaką maksymalną prędkością możemy pobierać dane z internetu.
 • Upload (Prędkość wysyłania)
  Określa, z jaką szybkością możemy wysyłać dane.
 • Ping (Opóźnienie między naszym komputerem a serwerem, z którym się łączymy)
  Określa, jak duże jest opóźnienie, które wpływa na jakość naszej rozgrywki lub innych czynności wykonywanych za pomocą internetu. Duże opóźnienie skutkuje lagami.
 • Limit pobranych danych (Głównie w internecie mobilnym)
  Określa ilość pobranych danych, po której przekroczeniu nasza prędkość internetu zostanie zmniejszona.

Jaki internet do streamowania? – Co jest najważniejsze?

Wskaźnikiem, którym powinniśmy głównie się kierować, jest szybkość wysyłania danych, czyli upload. Przy streamowaniu wysyłamy mnóstwo danych, które pozwalają ujrzeć naszej widowni obraz z naszego monitora. Im nasz internet do streamowania posiada większą prędkość wysyłania, tym możemy streamować w lepszej jakości.

Jaki internet do streamowania? – Tabelka poglądowa

Poniżej możemy zobaczyć tabelkę, która pokaże, w jakiej jakości pozwoli nam na streamowanie internet o danej szybkości uploadu. Jeżeli nie wiemy jakie wartości pobierania i wysyłania posiada nasz internet, który chcemy wykorzystać do streamu, sprawdzamy to na stronie speedtest.pl.

Prędkość uploadu a bitrate
Prędkość internetu a bitrate

Internet do streamowania i gier – Dostawcy internetu

Na polskim rynku mamy zaledwie kilku providerów (dostawców) internetu. Każdy z nich ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Wiele osób ma ograniczoną możliwość wyboru dostawcy internetu. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest miejsce zamieszkania. Zazwyczaj osoby, które mieszkają poza miastami są pozbawieni możliwości założenia szybkiego stałego łącza w swoim mieszkaniu lub domu. W takiej sytuacji jedyną opcją jest korzystanie z internetu mobilnego lub internetu radiowego, który jak wiadomo lubi płatać figle. Internet radiowy jest bardzo podatny na zmiany warunków atmosferycznych, przez co w pogodny dzień nasz internet może uzyskiwać maksymalne prędkości, aby następnego, pochmurnego dnia był najwolniejszym ze ślimaków.

Najlepszym internetem do streamowania jest internet przesyłany po stałym łączu. W dzisiejszych czasach prędkości jakie możemy osiągnąć są nieporównywalne z prędkościami dostępnymi 10 lat temu.

Największymi dostawcami internetu, którzy świadczą usługi podłączenia internetu stałym łączem są:

 • UPC
 • Orange
 • Netia
 • T-Mobile
 • Inea
 • Vectra
 • Multimedia

Aktualnie posiadam internet z UPC – 500MB/s. Umowa na czas nieokreślony (możliwość rezygnacji z internetu w każdym momencie) za 90zł miesięcznie. Żadne problemy z internetem nie miały miejsca. Jestem w pełni zadowolony.

Należy pamiętać, że prędkości podawane przez dostawców zazwyczaj są prędkościami maksymalnymi. Zagłębiając się w warunki umowy znajdziemy informacje, że prędkości mogą być niższe. W regulaminie mamy podaną prędkość maksymalną i minimalną. Możemy odczuć niższą prędkość internetu przy pracach technicznych lub przy dużym użyciu sieci. Zazwyczaj jednak prędkość internetu osiąga swoje maksymalne wartości.

Gwarancja prędkości internetu
Gwarancja prędkości internetu

Jaki internet do streamowania? – Podsumowanie

Dzisiejsze oferty internetu zwykle są odpowiednie, aby umożliwić swobodne streamowanie naszych poczynań. Internet mobilny również posiada na tyle dobre parametry i duże limity, że również możemy używać go do okazjonalnego strumieniowania lub streamów IRL. Musimy jednak pamiętać, aby przy wyborze internetu do streamowania nie kierować się tylko i wyłącznie prędkością pobierania. Jest ona ważna dla naszego komfortu, aby mieć możliwość pobierania najnowszych produkcji w mgnieniu oka. Jeżeli jednak zapomnimy o doborze odpowiedniej szybkości wysyłania, to nasze początki streamowania mogą skończyć się na planowaniu…

Przejdź do informacji o tym jak streamować na yt.


polecane mikrofony
Sprawdź ceny!
polecane kamerki
Sprawdź ceny!