Streamowanie – Jak streamować i jak zacząć streamować?

Kobieta trzymająca nintendo switch, która zaczęła streamowac
Streamowanie – nie tylko dla facetów!

Wpadnij na streama na Twitchu lub YouTube i dołącz do naszej społeczności 🤝!

Gdy urośniemy w siłę 💪, pojawią się możliwości konkursów i giveaway’ów 🎁, z których możesz skorzystać i Ty 🏆! Zróbmy razem coś wielkiego🚀 !

Nie zapomnij o zostawieniu lajka na FB 👍 – Facebook Miodu1337

YouTube Live Logo
Sprawdź czy streamuje! 🙂

Streamowanie – Co to jest?

Jak streamować? Zacznijmy od początku, czyli od tego, czym jest stream i streamowanie.

W prostych słowach stream i streamowanie jest to przesyłanie obrazu i dźwięku z urządzenia, na którym streamujemy, w czasie rzeczywistym przez internet. Inni użytkownicy internetu za pośrednictwem różnych portali internetowych mogą odbierać nasz przekaz. Streamowanie może być naszym hobby, które wypełnia nasz wolny czas, jak i pracą, z której czerpiemy zyski. Streamerzy, którzy są na TOPie, potrafią zgromadzić dziesiątki tysięcy widzów na swoich internetowych transmisjach. Tak duża popularność przekłada się na zasięg (dotarcie z przekazem do ogromnego grona fanów), a co za tym idzie na intratne oferty reklamowe od firm, które z chęcią sowicie wynagrodzą streamera, który zgodzi się udostępnić swoje możliwości zasięgowe do celów marketingowo-sprzedażowych danej firmy. Jednak zanim pojawią się oferty od dużych firm, pozostaje być na łasce widzów, którzy mają możliwości przekazania nam różnych kwot pieniężnych zwanych donacjami.

Streamowanie – Pomysły

Streamowanie daje nam wiele możliwości wykazania swojej inwencji, pomysłowości i dobrej woli. Do przerwania monotonności na naszych streamach możemy uskutecznić wspólny stream z kolega lub koleżanką posiadającym kamerkę. Dzięki temu będziemy mieć możliwość umieścić na naszym streamie obraz z dodatkowej kamerki. Doda to więcej dynamizmu do naszego streamu i na pewno będzie powodem do robienia większej ilości shotów 🙂

Streamowanie nie musi opierać się na graniu w gry. Możemy streamować również inne rzeczy. Jeżeli jesteśmy utalentowani w danej dziedzinie, możemy pokazać to innym. W różnych serwisach istnieją streamy osób, które streamują wykonywanie prac plastycznych czy swój śpiew.

Posiadając rzeszę stałych widzów możemy wykorzystać nasz stream do pomagania ludziom w potrzebie. Możemy odpalać charytatywne streamy, z których donacje będą przekazywane na wcześniej ustalony cel charytatywny. Przyjemne z pożytecznym!

Jak zacząć streamować?

Jak zacząć streamować? Nie możemy robić czegoś na siłę, musi sprawiać nam to przyjemność i radość. Nawet jeżeli na początku nie czujemy się swobodnie rozmawiając z widzami, którzy nas widzą na kamerce, to jeżeli robimy to z pasji, cała trema minie, a my zaczniemy poruszać się na streamie jak ryba w wodzie lub dzik w lesie!

Jak zacząć streamować – Składnik pierwszy

Do rozpoczęcia streamowania potrzebujemy:

   • Chęci.

Jak wiadomo chęci to nie wszystko…

Do rozpoczęcia naszego pierwszego streama brakuje nam jeszcze kilku elementów. Kolejnym z nich jest oczywiście komputer (jeżeli planujemy prowadzić np. streamy IRL z telefonu, to potrzebny nam… telefon, a do rozpoczęcia streamowania gier z konsoli… konsola). Niestety komputery sprzed ery kamienia łupanego nie poradzą sobie z wyzwaniem streamowania. Program do streamowania w połączeniu z grą to bardzo duże obciążenie komputera. Musimy pamiętać o tym, że sprzęt komputerowy bardzo szybko się starzeje, ponieważ nowo powstałe gry potrzebują coraz to więcej zasobów i mocy obliczeniowej. Musimy mieć też na uwadze kartę graficzną, która dzięki zmieniającej się technologii streamowania może odciążyć nasz procesor podczas streamu. Ciężko powiedzieć jednoznacznie jaki komputer musisz mieć, żeby zacząć streamować. Można mieć słabszy komputer, który pozwoli na streamowanie tylko mniej wymagających gier, a przy tych bardziej wymagających możemy spotkać się z niską ilością klatek, ścinami i zwieszeniami, które uniemożliwią streamowanie w jakości akceptowalnej przez odbiorców naszego streama. Wypisanie konkretnej konfiguracji mija się z celem, ponieważ już po paru miesiącach taka konfiguracja może nie być aktualna. Ja podczas wyboru podzespołów do swojego komputera robiłem reaserch na wszystkich możliwych kanałach, zaczynając od YouTube, aż po post na Forum PC Format. Mój sprzęt, który pozwala na streamowanie, składa się z następujących podzespołów:

   • Procesor: Procesor Intel Core i5-6600K, 3.5GHz, 6MB – Podkręcony w biosie do 4,5GHZ
   • Płyta główna MSI Z170A Gaming M3
   • Karta graficzna Palit GeForce GTX 1060 Dual 6GB GDDR5
   • Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15
   • Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3
   • Zasilacz SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W
   • Dysk SSD Plextor M6S+ 128GB SATA3
   • Dysk Western Digital Blue, 3.5, 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache
   • Obudowa SilentiumPC Gladius M35

Komputer był kupiony pod koniec 2016 roku i kosztował 4500zł. Niestety nie jest to konfiguracja, która pozwala na streamowanie gier takich jak Apex, czy ANNO 1800 w detalach ustawionych na maksymalne. W grach typu CS:GO, League of Legends itp. komputer daje sobie radę bez problemu. Trzeba mieć na uwadze również to, że niektóre z gier nie posiadają odpowiedniej optymalizacji i nawet mocniejsze komputery nie potrafią okiełznać tych tytułów w najlepszej jakości.

Jak zacząć streamować – Składnik drugi

Drugim składnikiem potrzebnym do streamowania jest:

   • Odpowiednio mocny komputer (wszystko zależy od tytułów, jakie chcemy streamować).
Wnętrze komputera do streamowania z kartą graficzną
Komputer do streamowania

Jak zacząć streamować – Składnik trzeci

Trzecim z najważniejszych składowych do rozpoczęcia live streamingu, jest wydajny internet. Po więcej informacji odnośnie internetu zapraszam na stronę internet do streamowania.

   • Odpowiednio szybki internet
Modem do internetu, który pozwoli zacząć streamować
Router

Jak zacząć streamować – Składnik czwarty

Ostatnim z podstawowych „elementów puzzli” do streamowania jest odpowiedni program umożliwiający streamowanie. W internecie można znaleźć kilka takich pozycji, np. OBS: Open Broadcaster Software czy XSplit. Najpopularniejszym z programów jest – OBS: Open Broadcaster Software.

Są to 4 podstawowe odpowiedzi na pytanie „jak zacząć streamować?”. Bez tych czterech składowych stream nie będzie możliwy. Istnieją jednak dodatkowe rzeczy, które mogą uczynić nasze streamowanie wygodniejszym dla nas, jak i przyjaźniejszym dla oka i ucha naszego widza.

Jak streamować, czyli dodatki do streamowania

Oprócz elementów, bez których nie ma mowy o uruchomieniu naszej transmisji na żywo, są dodatkowe rzeczy, które pozwolą streamować wygodniej i pomogą w jakościowym rozwoju naszego kanału.

   • Drugi monitor
Dwa monitory do streamowania pozwalające lepiej streamować
Dwa monitory – Widzimy więcej!

Drugi monitor jest bardzo przydatną rzeczą podczas prowadzenia streamu na żywo. Możemy w ten sposób na jednym z monitorów otworzyć chat, podgląd streama lub inne potrzebne nam narzędzia, których używamy podczas prowadzenia transmisji, a wymagają stałej kontroli. Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem monitora, to ze swojej strony polecam Wam zainwestować w monitor, który posiada przynajmniej 144hz. Przesiadka z 60-75hz na 144hz i więcej, jest czymś świetnym. Płynność, którą widać na pulpicie i w grach, dosłownie pieści nasze oczy.

   • Stream Deck
Stream Deck ułatwiający streamowanie
Stream Deck – Personalizacja przycisków

Stream Deck, urządzenie posiadające przyciski z możliwością ich zaprogramowania jest bardzo przydatnym gadżetem. Ma on kilkanaście przycisków, do których możemy przypisać określone działanie, które zostanie wywołane po przyciśnięciu danego przycisku. Przyciski możemy skonfigurować w różnoraki sposób. Od otwierania automatycznego lodówki, po bardzo przydatne dla zaawansowanych streamerów płynne poruszanie się między scenami z OBS-a. Na początku naszej kariery streamera jest to zbędna, droga zabawka, ale z czasem, do rozwoju kanału przyda się na pewno.

   • Green Screen
Green screen do streamów
Green Screen daje morze możliwości!

Green Screen (blue box) jest kawałkiem zielonego lub niebieskiego materiału, który ma za zadanie pełnić rolę jednolitego tła, które można zamienić na dowolny obraz. Materiał o takim kolorze używany jest, ponieważ najmniej przypomina kolor ludzkiej skóry, przez co można lepiej odizolować tło od naszej postaci. Jest to ciekawe urozmaicenie, dzięki któremu możemy streamować, mając za sobą palmy lub całkowicie zlikwidować tło z naszej kamerki.

   • Dodatkowe oświetlenie, softboxy
Lampy doświetlające stream
Doświetlenie poprawi jakość naszego obrazu z kamerki

Istnieje możliwość poprawy jakości obrazu z naszej kamerki przez zastosowanie dodatkowego oświetlenia, które wyraźnie doświetli ciemne zakamarki i poprawi jakość naszego obrazu.

   • Karta do przechwytywania obrazu i dzwięku
Karta AverMedia do streamowania przechwytująca obraz
AverMedia Portable
Karta do streamowania przechwytująca obraz - AverMedia
AverMedia

Na rynku istnieją karty, które służą do przechwytywania obrazu i dźwięku, dzięki którym możemy nagrywać i streamować. Jest to rozwiązanie dla osób ze słabym sprzętem. Producenci twierdzą, że karta odciąży komputer. Jednymi z popularnych kart są Avermedia i Elgato. Istnieją karty przenośne, jak i karty podpinane do płyty głównej naszego komputera. Niestety za przyjemność w takiej postaci musimy słono zapłacić.

   • Zachowanie, pomysł i niekonwencjonalność
Jak zacząć streamować, pomysł na streama
Grunt to pomysł!

Nawet stream, który prowadzony będzie na sprzęcie z najwyższej półki, przy użyciu wszystkich możliwych gadżetów i urozmaiceń, gdy będzie nudny, nie przyciągnie widzów na dłużej. Musimy zadbać o rozrywkę dla naszych widzów, zaciekawić ich naszym contentem i wchodzić z nimi w interakcje. Warto urozmaicać nasze streamy o zabawne, niekonwencjonalne rzeczy, które przyciągną do nas widzów. Musimy zrobić wszystko, aby wyróżnić się spośród dziesiątek innych streamów. Jest to wielkie wyzwanie…

   • Systematyczność
Kalendarz z harmonogramem streamowania
Harmonogram streamowania

Szalenie ważną rzeczą jest systematyczność naszego streamowania. Gdy wykonamy to trudne zadanie i pozyskamy swoich pierwszych widzów, musimy wzbudzić w nich poczucie przyzwyczajenia do naszego streama. Pomoże nam w tym między innymi regularność z jaką streamujemy, aby każdy z naszych widzów wiedział, kiedy i gdzie może nas spotkać.

Jak zacząć streamować – Linki

Zobacz jaki internet do streamowania jest potrzebny! Nie zapomnij sprawdzić jaka kamera internetowa i jaki mikrofon do nagrywania i streamowania wybrać.